eksploatacja szamba

Chociaż budowa szamba jest prosta, a jego obsługa nie jest wielce skomplikowana, konieczne jest dopełnienie kilku obowiązków, aby zbiornik służył nam długo i by nie zagrażał zdrowiu domowników oraz środowisku naturalnemu. Jak poprawnie eksploatować szambo?

Po pierwsze i NAJWAŻNIEJSZE

Obowiązkiem każdego posiadacza szamba jest jego regularne opróżnianie, co powinno mieć miejsce co 2-3 tygodnie. Aby wywieźć ścieki należy zamówić usługi specjalistów dysponujących wozem asenizacyjnym, którzy wykonają to szybko i bezpiecznie. Grunt to nie przekraczać terminu – może to bowiem doprowadzić do wytworzenia się wewnątrz zbiornika niebezpiecznych sytuacji, które stanowią zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego.

Po drugie

Bardzo istotne jest zadbanie o to, by ścieki nie gniły zbyt szybko i by nie doszło do wydobywania się niebezpiecznego metanu i siarkowodoru. Prowadzi to również do szybszego niszczenia zbiornika, a także rozwoju grzybów i bakterii. Niezbędne są w tym wypadku specjalne wywiewki, które utrzymują w przewodach odpowiednie ciśnienie.

Po trzecie

Duże znaczenie mają prace konserwacyjne, a więc regularne stosowanie preparatów, zmniejszających stężenie substancji organicznych znajdujących się w szambie. Specjalne środki bakteryjne eliminują również ryzyko pojawiania się nieprzyjemnego zapachu, jaki może wydobywać się ze zbiornika.

Po czwarte

Zachować zdrowy rozsądek. Istotne jest, by nie przeładowywać zbiornika, a także nie stosować bardzo silnych chemikaliów. Prawidłowa eksploatacja pozwoli na utrzymanie wysokiej jakości zbiornika na długie lata.

Po piąte

Zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że gromadzące się w zbiorniku bezodpływowym nieczystości wydzielają bardzo szkodliwe dla człowieka substancje – należy więc nie dopuścić, by któryś z domowników miał z nimi styczność.

F.U.H. OLDAR
Łukasz Przyborowski
ul. Przenna 9
42-300 Myszków

tel. 506 632 650

Brak możliwości podpięcia budynku do sieci kanalizacyjnej, że konieczne jest skorzystanie z alternatyw, jakimi są szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Musza to być rozwiązania wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami i w pełni dostosowane do potrzeb gospodarstwa domowego czy budynku przemysłowego - służyć będą bowiem swoim użytkownikom przez lata. OLDAR, znając potrzeby Klientów oraz opierając swoje działania na doświadczeniu i najwyższej jakości komponentach, oferuje rozwiązania spełniające największe wymagania - pod względem funkcjonalności raz komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.

Top